Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası ne kadar sürer soruları genellikle boşanma davası açacak olan kişilerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Sizlerde bu içeriği dikkatle okuyarak boşanma davalarının hangi durumda ne kadar süreceği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgilerin yanı sıra boşanma avukatı İzmir şubelerini tercih ederek işlemlerinizi en kısa sürede gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Boşanma aşamasında olan çiftlerin genellikle avukatlara davam ne kadar sürer? Sorusunu sormaktadır. Boşanma süreci eşler tarafından kısa süre içerisinde bitirilmesi gereken utanç ve üzüntü verici bir durum olarak tanımlanmaktadır. Her ne kadar çiftler arasında böyle bir durum olarak kabul edilse de boşanma işlemi evlenme işlemi gibi son derece doğal durumlardan bir tanesidir. Taraflar gelecekte var olan belirsizliklerden ötürü psikolojileri kötü etkilenmektedir. Dilerse çiftler bu aşamada psikolojik destek alarak bu süreci çok daha iyi bir şekilde geçirebilirler. Boşanma davasına başlamadan önce İzmir en iyi boşanma avukatı tarafından gerekli bilgiler toplanır ve sizlere dava öncesinde detaylı bir anlatım yapılmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası için hukuki dayanak oluşturmadan dava açmak için geçen süre açıkça çok uzundur. Taraflar genellikle anlaşmalı boşanma davası için anlaşmalarının yeterli olduğuna inanırlar. Ancak, evlilik tarihinin bir yılını doldurmuş olması ve boşanmanın sonucunun kararlaştırılmış olması gerekir. Velayet, maddi ve manevi tazminat ve tereke sisteminin tasfiyesi konularında süresi içinde anlaşma yapılmadan boşanma davası açılamaz.

Uygulamadaki bir diğer yanlış da tarafların anlaşmalı boşanma davalarında mahkeme hakimlerinden müdahil olmalarını beklemeleridir. Ancak yasaya göre anlaşmalı boşanma davalarında, önerilen anlaşmanın hukuki nitelikte olup olmadığını kontrol etmek aile mahkemesi hakiminin görevidir. Anlaşmalı boşanma davalarında çocukların velayetinin kimde olacağına, eşler arasında verilecek olan nafaka miktarının ne kadar olacağına ve boşanma sonrasında önceden edinilmiş olan malların nasıl paylaştırılacağı gibi detaylar mahkeme tarafından belirlenmeyecektir. Bu sebepten ötürü anlaşmalı boşanma davalarında bu detayların tamamı taraflar arasında açık ve net bir şekilde kararlaştırılmalıdır. İzmir il sınırları içerisinde görülen davalarda genellikle İzmir en iyi boşanma avukatı kim sorusu sorulmaktadır. Dilerseniz kurumumuza başvurarak en iyi boşanma avukatı İzmir statüsünde işlem yapan avukatlarımız ile birebir olarak görüşebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açıldığına Vazgeçilebilir Mi?

Eşinizle anlaşmalı boşanma konusunda anlaşmaya varıp daha sonra sözleşmeyi hazırlayıp imzalamış olmanız, ilgili sözleşmeye istinaden dava açmanız ve hâkim önünde boşanmayı kabul etmiş olmanız bu durumda boşandığınız anlamına gelmez. Boşanabilmek için tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra karara karşı herhangi bir itirazda bulunulmaması gerekmektedir. Dava sonunda taraflardan biri aile mahkemesinin kararına itiraz hakkını kullanırsa boşanma gerçekleşmez. Diğer bir deyişle, boşanmanın mali sonuçları, çocukların durumu ve diğer konuları kapsayan kabul edilen hükümler kapsamındaki irade beyanı geri alınabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında genellikle İzmir boşanma avukatı tavsiye edilmektedir. Sizlerde İzmir boşanma avukatı aracılığıyla tüm işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli boşanma davaları; boşanma, velayet, nafaka, tazminat, mal tasfiyesi gibi konularda tarafların anlaşmaya varamadığı dava türünü ifade eder. Böyle bir durumda mahkeme her iki tarafın iddialarını değerlendirecektir. Mahkeme önce temyiz aşamasını tamamlayacak, soruşturma aşamasına geçecek, soruşturma için gerekli delilleri toplayacak, tanıkların ifadelerini dinleyecek ve davanın esasına ilişkin hüküm verecek.

Tabi bu durum belli bir süreyi aldığı için uygulamada davalı boşanma davaları daha uzun sürmektedir. Davayı kabul eden ve hedeflenen son başvuru tarihinin başlamasından itibaren 300 gün içinde süreci tamamlayan bir mahkemeyi birinci derece boşanma davası olarak tanımlıyoruz. Anlaşmalı boşanma davasının belirlenen hedef süre içerisinde sonuçlandırılmasında avukatınızın süreci takip etmesi kadar hâkimin de katkısı çok önemlidir. Özellikle İzmir gibi büyük şehirlerde mahkeme hakimlerinin davanın görüldüğü gün başka nedenlerle duruşmaya gelememesi yargılamanın uzamasına neden olmaktadır. Sizlerde boşanma avukatı İzmir Bornova şubelerini tercih ederek tüm işlemlerinizin kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Boşanma aşamasına gelen çiftler için ivedi bir şekilde boşanmak çok önemli olsa da yasal haklarının korunması birinci öncelik olmalıdır. Taraflar boşanma zihniyetiyle yanlış kararlar verebilmekte ve boşanma prosedürünü bir an önce tamamlamak için yasal haklarını yok eden sözleşmeli boşanma sözleşmesini kabul edebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarının davanın ne kadar sürede sonuçlanacağı ve gelecekte zor davalarla karşılaşmamak için yasal haklarınızı koruyacağı dava türü bu değil mi? Çekişmeli boşanma davası gibi bir durum yok mu? Ne yapacağınıza karar vermek öncelikli en iyi yaklaşım olacaktır. Sizlerde boşanma avukatı İzmir Konak şubelerini tercih ederek boşanma işlemlerinizin yakından takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

İzmir Boşanma Avukatı Ücretleri

İzmir boşanma avukatı ücretleri genellikle boşanma davaları konusunda en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Boşanma davalarında avukatlık ücreti, avukatın harcadığı zamana, emeğine, entelektüel sermayesine ve üstlendiği sorumluluklara göre belirlenir. Örneğin çekişmeli bir boşanma davası temyiz ve temyiz süreci ile birlikte ortalama 3-5 yıl (!) sürmektedir. Bu süreçte dava dilekçeleri, savunma dilekçeleri, ispat dilekçeleri, beyanname dilekçeleri, koruma ve önleyici tedbir dilekçeleri ve gerekirse temyiz ve temyiz dilekçelerinin yazılması suretiyle mevcut Yargıtay’ın bazı hususi hususlarının ele alınması gerekmektedir. Yargılar ve kararlar gözden geçirilir. Tüm bu dilekçeler birlikte değerlendirildiğinde bir boşanma avukatı ortalama 15-20 dilekçenin yazılmasına katkıda bulunacak ve süreç boyunca yapılacak birçok duruşmaya iştirak edecektir. Sizlerde hemen İzmir boşanma avukatı ile iletişime geçerek dava dosyanızın profesyoneller tarafından incelenmesini sağlayabilirsiniz. Bu inceleme sonucunda avukatlarımız sizlere dosyanızın ortalama ne kadar bir sürede biteceğine, ortalama ne kadarlık bir masraf çıkacağı hakkında bilgiler verecektir.