Evli çiftler yollarını ayırmaya karar verdiğinde boşanma işlemleri için gerekli işlemler başlar. Çiftlerin en çok merak ettiği konuların başında boşanmada tazminat miktarı tespiti gelmektedir. Boşanma sürecinde tazminat miktar tespiti, için gerekli bir takım araştırmalar yapılır. Tazminat miktarının belirlenmesi için ise mutlaka hakkaniyetli bir karar verilmesi için çaba sarf edilir.

Tazminat miktarının belirlenmesindeki en etkili yol kişilerdeki kusurun ne kadar ağır olduğudur. Eğer tazminat ödeyecek olan kişi kusur bakımından yoğun bir kusura sahip ise tazminat miktarı artırılır.

Tazminat miktarının hesaplanmasındaki bir diğer önemli etmen ise çokların bakımıdır. Çocuk sayısına göre ve çocukların harcamalarına göre, eğitim masrafları gibi tüm detaylar düşünülerek tazminat miktarı belirlenir.

Birkaç yıllık evliliklerde tazminat miktarının belirlenmesi daha kolaydır. Uzun süren köklü evliliklerde bu durum biraz daha zor ve çekişmeli bir hale geliyor.

Tazminat Davalarında Avukatın Önemi Nedir?

İlk olarak eşiniz tarafından bir haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, mutlaka bunun ispatını mahkemeye sunmanız gerekir. Ancak bu sayede hakimler karşısındaki inandırıcılığınız artacaktır. Bazı durumlarda ise tazminat ve nafaka talepleri için kesinlikle bir avukat yardımına ve desteğine ihtiyacınız olacaktır. Çünkü kanunlarda onlarca farklı konu vardır. Alanında uzman olmayan kişilerin bunları bir arada anlaması ve bilmesi mümkün olmayacağı için bir avukattan destek almanız önerilir. Bu sayede haklarınız korunmuş olur ve her zaman kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

Tazminat davalarının yanında eşlerin birbirinden nafaka talep etmeleri de son derece olağan durumların başında gelir. Bu nedenle eğer yüksek miktarda nafaka talebiniz olacaksa bu talebiniz için de bir avukattan destek almanız önerilir. Boşanma davalarında verilen nafakaların bedelinin hesaplanması için çiftlerin kaç yıl evli kaldıklarına bakılır. Ayrıca ortak çocuklar için de belli oranlarda nafaka talep edilebilir. Burada nafakayı her zamana bayanlar alacak diye bir durum söz konusu değildir. Eğer hakim çocukların velayetini babaya vermiş ise babada nafaka talebinde bulunabiliyor.

Aile ve Boşanma konuları için Vural & Altun Hukuk Bürosunun alanında uzman İzmir boşanma avukatına danışabilirsiniz.