Veraset ilamı nedir? Bilinmeyen miras nasıl öğrenilir? Pek çok kişi bilinmeyen bir mirası ne şekilde öğrenebileceğini merak etmektedir. Bunun geçmişe nazaran oldukça kolay bir yolu vardır. E-devlet arama butonu ile veraset ilamı sorgulama yazılarak yeni işleme ulaşmak mümkündür. Miras bırakmış olan kişinin T.C. kimlik numarası girilerek sorgulama yapılabilir.

Miras araştırması bir diğer isimle ölen bir kişinin mal varlığını öğrenme işleminin yapılabilmesi için mirasçıların ilk olarak mirasçılık belgesi alması gerekmektedir. Veraset ilamı yani mirasçılık belgesi noter aracılığı ile alınabilir. Ancak bazı durumlarda noter sistemi üzerinden veraset ilamı alınamayabilir.

Veraset ilamı dahilinde bir kimsenin mirasçı olma durumu ya da mirasçılara ne oranda miras kalmış olduğu gibi ayrıntılar belirtilir. Veraset ilamı yani bir diğer şekilde ifade edilen mirasçılık belgesini alabilmek için noterlere ya da Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak gerekir.

Veraset ilamı sorgulama ile mirasçısı olabileceğiniz kişilerin miras durumunu öğrenmek mümkündür. Veraset ilamı aracılığı ile tapu dairesine gidilebilir ve kişinin üzerine kayıtlı olan taşınmazların listesi alınabilir. Yine Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığı ile veraset ilamı çıkartılırken TAKBİS sorgusu talep edilebilir.

Bilinmeyen Miras Öğrenme

Bilinmeyen bir miras öğrenilirken günümüzde en pratik yolu olan e-devlet sistemi tercih edilir. Öncelikle e-devlet internet adresine giriş yapılır ve TC kimlik numarası ile şifre girilir. Ardından ana sayfada yer alan arama butonu kısmına veraset ilamı sorgulama yazılması işlemin sürdürmesini sağlar.

Tapudan miras sorgulama vasıtasıyla miras durumuna dair bilgi alınabilir. Bunun yanı sıra konu dahilinde merak edilen içeriklerden bir diğeri de miras kalan paranın bankadan nasıl alınabileceği sorusudur ve ibrazı ile banka mevcut parayı hisseleri dahilinde mirasçılara öder. Veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmeden mirasçılar mirasçılık belgesi ile bankaya başvurabilir ve paranın kendilerine ödenmesini talep eder.

Mirasçılık belgesini e-devlet’ten alabilmek için öncelikle mirasçılık belgesi sorgulama bölümüne giriş yapılır. Ardından karşınıza çıkan ekranda miras olup olmadığınızı merak ettiğiniz kişiye ait T.C. kimlik numarasının girilmesi gerekir. Size bir miras bırakıldı ise döküman karşınıza çıkar.

Medeni Kanun hükümleri gereğince mirasçının ya da vekilinin yetkili olmasını gösteren belgelerle banka şubelerine başvuru yapılabilir. 2016 tarihinden beri mirasçılık belgesinin e-devlet üzerinden ve teslim alınabildiği bilinmektedir.

İzmir Miras Avukatı

Alanında profesyonel şekilde çalışan İzmir miras avukatı olarak gerekli veraset işlemleri etkin şekilde yürütülmektedir. Bir kişinin vefatı sonrasında kimleri mirasçı olduğunu ve miras paylaşımı gösteren belgenin mirasçılık belgesi bir diğer tabir ile veraset ilamı olduğundan bahsetmiştik.

Miras prosedürleri ayrıntılı olduğu için ihtiyaç duyulan tüm aşamalarda İzmir miras avukatına başvurabilirsiniz. Alanında yetkin bir şekilde çalışan uzmanları veraset ilamı gibi ayrıntıları hakkında işlemleri hızlandırdığı bilinmektedir.

Veraset ilamında sadece yasal mirasçıların payları ve bilgileri gösterelim dışında miras bırakan kişinin mallarından dahil herhangi bir veri bulunmaz. Mirasçılık belgesi dahilinde oranlarının bulunması miras bırakan kişinin herhangi bir mal varlığının olup olmadığını da göstermez. Ölen bir kişinin pasif ya da aktif malı olmamasına rağmen mirasçılık belgesi düzenlenmesi söz konusu olur.

Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.vuralaltun.com/izmir-miras-avukati/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.